Jakie wymagania musi spełniać pościel dziecięca?
Dzieci są znacznie delikatniejsze niż dorośli. Na ich skórze szybciej pojawiają się podrażnienia i wysypki, wynikające m.in. ze stosowania artykułów tekstylnych niedostosowanych do potrzeb najmłodszych. Z tego powodu na rynku znaleźć można specjalne produkty stworzone z myślą o dzieciach. Czym cechują się pościele dla małych użytkowników?
Jakość tkanin w pościelach dziecięcych
Pościele dziecięce powstają zwłaszcza z tkanin, które mają odpowiednie certyfikaty. Najpopularniejsze z nich to Oeko-Tex Standard 100, a także atest „Bezpieczny dla dziecka”. Takie oznaczenia dają pewność, że surowce wykorzystane do stworzenia pościeli pochodzą z dokładnie sprawdzonych źródeł i są przetwarzane w sposób bezpieczny dla najmłodszych. Nie zawierają one toksycznych substancji, które mogłyby powodować alergie i problemy skórne.
Pościel dziecięca najczęściej powstaje z bawełny. Jest to materiał odpowiedni także dla alergików. Chłonie wilgoć, przepuszcza powietrze i pozwala na wielokrotne pranie, co ma ogromne znaczenie w przypadku najmłodszych użytkowników. Świetnym wyborem jest też satyna bawełniana, która dopasowuje się do ciała i zapewnia komfort snu.
Barwniki w pościelach dziecięcych
Nie bez znaczenia są też zastosowane barwniki. Powinny być one ekologiczne i neutralne dla skóry. W przypadku dzieci z większą tendencją do uczuleń warto stawiać na tkaniny jasne, które zawierają mniejsze ilości substancji barwiących. Może to przyczynić się do zmniejszenia ryzyka podrażnienia skóry.
Miękkie tkaniny i brak ostrych elementów
Pościel dziecięca zwykle jest wykonana z miękkich, delikatnych tkanin, które zapewniają komfort snu. Powinny one dobrze chłonąć wilgoć, a także nie powodować nadmiernego przegrzania. W przypadku pościeli dla niemowląt ważny jest także typ zapięcia. W takich produktach rezygnuje się z wystających, metalowych elementów, takich jak np. zakończenia zamków błyskawicznych. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym użytkownikom.